Neler Öğrendik

Farklı kültürleri içinde barındıran topluma yönelik bir çalışma yapılmadan önce yol gösterici olması açısından etnografik araştırmaların yapılması günümüz küresel dünyası için zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Haluk ZÜLFİKAR tarafından; araştırma planlamasına ilişkin zorluk yaşayan ve yardım gereksinimi duyan lisansüstü öğrenciler ve öğretim görevlilerine ''Etnografi ve Veri Elde Etme Teknikleri'' başlıklı bir eğitim verildi.
‘’Katılımcılarla etkileşimli uygulamalar aracılığı ile farklı araştırma soruları ve uygun araştırma yönteminin planlamasını oluşturmak araştırma yöntemlerine bir bakış açısının temellerini atmak’’ temel amacıyla hazırlanan ''Gözlemsel Araştırmalar Eğitimi'' Prof. Dr. Halim İŞSEVER tarafından İSTARMER’de gerçekleşti. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Araştırmacıların kendi ihtiyaçlarını görecek bilgisayar kodlarını yazması günümüz koşullarında sık görülen bir durumdur. Bu bağlamda; R dilinin ve ortamının temelleri, programlama paradigmaları, yeni tahmincilerin ve yöntemlerin nasıl kodlanabileceği gibi teknik meselelerin ele alındığı  "R ile İstatistiksel Programlama Eğitimi" Prof. Dr. Mehmet Hakan SATMAN tarafından İSTARMER’de verildi.